Virus 1889372 640

Czy antywirusy są dziś naprawdę niezbędne?

Skuteczność antywirusów – warto się na tym zastanowić

Skutecznie zabezpieczony komputer oraz zgromadzone przez nas dane wywołują szerokie dyskusje w coraz częściej pojawiających się informacjach o atakach cyberprzestępców, jak również o zagrożeniach płynących z sieci. Każdego dnia jesteśmy narażeni na ryzyko korzystając nie tylko z poczty elektronicznej czy serwisów społecznościowych. Każdy na pewno słyszał o programach antywirusowych oraz zastanawiał się, jaki odpowiedni program wybrać, aby zredukować niebezpieczeństwa płynące z cyberświata.

Należy w głównej mierze skupić się na funkcjonalności, gdyż poza ochroną przed wirusami powinien chronić również przed oprogramowaniem szpiegującym, kradzieżą danych i wyłudzeniami czyhającymi w sieci.
Skuteczny – czyli monitorujący wszystkie operacje i procesy zachodzące w systemie i informujący nas o wykryciu podejrzanych działań i plików. Jest jednym z najważniejszych elementów, którego nie może zabraknąć w żadnym komputerze, gdyż od niego jest uzależnione nasze bezpieczeństwo.
Złośliwe oprogramowania, wirusy, robaki, konie trojańskie czyhają na nas codziennie, dlatego warto zainwestować w skuteczny program chroniący nasze dane.
Oprócz skuteczności warto również wymienić kilka najważniejszych zalet stosowania programów antywirusowych:
1. Zmniejszenie możliwości kradzieży tożsamości i utraty danych.
2. Zminimalizowanie ryzyka dokonania różnego typu fałszerstw.
3. Zminimalizowanie upośledzenia funkcji komputera.
4. Swoboda, gdyż w razie wykrycia zagrożenia zostaniemy o tym poinformowani.
5. Bezpieczeństwo korzystania ze skrzynki email, sprawdzanie załączników.
6. Monitoruje otwierane oraz zapisywane na komputerze pliki.
7. Co jakiś czas skanuje wszystkie pliki dostępne na komputerze.
Pamiętajmy, iż nawet najlepszy antywirus nie jest w stanie zapewnić nam 100% ochrony, jeżeli regularnie nie aktualizujemy systemu i oprogramowania, otwieramy każdy załącznik i stosujemy słabe i powtarzalne hasła. Pierwszym i podstawowym krokiem do zwiększenia naszej ochrony powinno być poznanie zasad bezpieczeństwa i zakup dobrego programu antywirusowego.
Rozwagą należy kierować się podczas surfowania po internecie, nie otwierać podejrzanych stron i wiadomości mailowych. Szczególną uwagę powinny przykuwać maile z załącznikami, których nie należy pobierać na dysk twardy, jeżeli nadawca jest podejrzany, gdyż przy szczególnie złośliwych oprogramowaniach samo otworzenie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Już dziś wybierz dobry program antywirusowy i ciesz się bezpieczeństwem!
Jeżeli masz pytania napisz.