Już za niespełna dwa miesiące, wiele organizacji czeka prawdziwa rewolucja w tworzeniu kopii zapasowych czatów aplikacji MS Teams. Stanie się to za sprawą wprowadzenia nowego zestawu interfejsów API Microsoft Teams Export.

Brak dedykowanych rozwiązań? To nie problem!

Tworzenie kopii zapasowych MS Teams, od zawsze było nie lada wyzwaniem dla firm oferujących tego typu rozwiązania. Aby zrozumieć dlaczego, musimy przyjrzeć się sposobowi w jaki firma Microsoft udostępniała dane z przeprowadzanych na czacie konwersacji. Z powodu braku dedykowanych dla przesyłania i odbierania wiadomości interfejsów API, firmy oferujące usługi tworzenia kopii zapasowych korzystały z folderu TeamsMessageData. To właśnie w tym należącym do skrzynki pocztowej Exchange folderze, dotychczas przechowywane były wiadomości przesyłane pomiędzy grupami, kanałami i poszczególnymi użytkownikami.

Od pewnego czasu firma Microsoft znacząco ograniczyła dostęp do folderu TeamsMessageData. Jak mogliśmy się spodziewać, dzieje się tak za sprawą nowego, płatnego rozwiązania opracowanego przez dostawcę platformy Teams.

Idzie nowe, czyli kilka słów o interfejsach API

Od pewnego czasu, dochodziły nas słuchy że firma Microsoft prężnie pracuje nad nowym rozwiązaniem, mającym na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa treści przesyłanych na platformie MS Teams. Kilka miesięcy temu gigant na rynku oprogramowania ogłosił wprowadzenie nowego zestawu interfejsów API „Microsoft Teams Export”. Z jego pomocą, możliwy jest bezpośredni dostęp do czatów, oraz odbierania wiadomości za pomocą usługi CosmosDB. Co więcej, od 1 października dostęp do folderu TeamsMessageData nie będzie już możliwy. Oznacza to że opisany powyżej zestaw interfejsów, stanie się jedynym możliwym sposobem na pracę z danymi wiadomości czatów.

Jakie możliwości oferują nowe interfejsy API Microsoft Teams Export?

Interfejsy API są dedykowanym rozwiązaniem producenta platformy Teams. Jak łatwo się domyśleć, biją one na głowę obecnie opracowane sposoby na zarządzanie danymi konwersacji. Jakie są więc możliwości nowych interfejsów?

  • Masowy eksport wiadomości, czatów grupowych, czatów spotkań, oraz konwersacji na kanałach.
  • Wsparcie środowiska hybrydowego.
  • Dostęp do wiadomości usuniętych przez użytkowników (w ciągu 21 dni).
  • Możliwość eksportu załączników.
  • Eksport reakcji na wiadomość ( serce, złość, polubienie, smutek, zaskoczenie i śmiech).
  • Eksport właściwości czatu.

Warto wspomnieć o jednej zasadniczej wadzie opracowanego przez firmę Microsoft rozwiązania – koszty. Korzystanie z interfejsów API nie jest darmowe, a związane z tym miesięczne wydatki zależne są od ilości wyeksportowanych wiadomości. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak obliczyć koszty związane ze zmianami w sposobie tworzenia kopii zapasowych MS Teams? Zajrzyj do naszego poradnika!

Firma InBase posiada w swojej ofercie rozwiązanie Veeam Backup for Microsoft 365!

Chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu związanego ze zmianą sposobu tworzenia kopii zapasowych czatów MS Teams? Skontaktuj się z nami!