Czym jest botnet?

Botnet to skrót od słów robot network, czyli sieć robotów. Jest to „siatka” wielu zainfekowanych komputerów, tak zwanych „zombie”, które wykonują polecenia hakerów. Przestępcy bez naszej wiedzy korzystają z mocy obliczeniowej naszych urządzeń, ponieważ wszystkie wykonywane przez nich procesy uruchamiane są „w tle” naszych działań. Nawet gdy jesteśmy czujni, wykrycie tego typu infekcji jest bardzo trudne bez dobrej jakości programu antywirusowego.

 

Po co hakerowi mój komputer?

Cyberprzestępcy przejmują w ten sposób setki, a nawet tysiące komputerów. Im więcej urządzeń będą w stanie zwerbować do swojej armii „zombie”, tym skuteczniejsze mogą okazać się ich ataki! Do jakich celów, może posłużyć nasz komputer? Oto kilka przykładów:

Ataki typu D-Dos

Jest to najpopularniejszy typ ataku, wykonywanych z pomocą sieci botów. W tym przypadku tysiące przejętych przez przestępców komputerów, generuje sztuczny ruch w witrynie lub aplikacji celu, powodując tym samym nadmierne obciążenie serwerów. Prowadzi to do przerwy w dostawie usług. Celem są zazwyczaj duże korporacje, rządy państw i partie polityczne. Nawet krótka przerwa w dostępie do platform tego typu instytucji, może doprowadzić do dużych strat finansowych i wizerunkowych.

 

Ataki phishingowe i spam

Czy wiesz że zainfekowane urządzenia są w stanie wysyłać do kilku tysięcy wiadomości dziennie? To właśnie dzięki sieci robotów, przestępcy są w stanie wysyłać wiadomości phishingowe lub spam na masową skale!

O phishingu przeczytasz w naszym artykule – Bądź bezpieczny w sieci!

 

Ataki typu brutal force

W tego typu atakach, przejęte komputery wykorzystywane są do łamania haseł. Tysiące urządzeń są w stanie wygenerować ogromną ilość łańcuchów znaków! Jeżeli jedno z nich, stworzy pasujące do szukanego hasło i login, dane te zostaną przesłane do hakera.

 

Quiz: Czy mój komputer może być „zombie”?

Odpowiedz na kilka prostych pytań –  odpowiedź na nie pozwoli Ci ocenić czy twój komputer może być tak zwanym „zombie” – elementem sieci robotów!

  • Czy Twój komputer działa wolniej niż zazwyczaj, i zdarza mu się zawieszać?
  • Czy urządzenie bardzo długo się wyłącza?
  • Znalazłeś na swoim komputerze dziwne pliki i programy, co do których masz pewność że nie zostały pobrane przez Ciebie?
  • Czy zauważyłeś ostatnio podejrzane wiadomości nadawane z twojej skrzynki mailowej?
  • Masz problem z pobraniem najnowszych aktualizacji?
  • Czy twoje połączenie internetowe nagle zaczęło sprawiać wrażenie powolnego i przeciążonego?

Jeżeli odpowiedziałeś „Tak” na przynajmniej 3 pytania, możliwe że twój komputer został zainfekowany.

Jeżeli masz podejrzenia że twoje urządzenie stało się elementem botnetu, pobierz dobry program antywirusowy! Wykonaj skanowanie, i pozbądź się wszystkich zainfekowanych plików. Czasem może też być konieczne wykonanie formatowanie dysku.

 

Jak być bezpiecznym?

Jak w wielu przypadkach związanych z internetowymi zagrożeniami, tak i tutaj najważniejsza jest nasza czujność. Nie należy klikać we wzbudzające nasze podejrzenia linki, ani pobierać aplikacji z nieznanych źródeł. Bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa jest też regularne aktualizowanie systemu operacyjnego oraz instalacja dobrego programu antywirusowego, który będzie w stanie poinformować nas o podejrzanych plikach.