Bez wątpienia, smartfony stały się naszym centrum dowodzenia. To właśnie na naszych urządzeniach mobilnych najmocniej zaciera się granica pomiędzy sferą prywatną a zawodową. Czy komuś z nas, nie zdarzyło się choć raz, odpisać na służbowego maila z prywatnego telefonu? Dodatkowo, smartfon jest kopalnią naszych wrażliwych danych, takich jak zdjęcia, prywatna korespondencja czy bankowość elektroniczna. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje urządzenie mobilne.

Bezpieczeństwo w liczbach

Według badania przeprowadzonego na zlecenie BIK i T-mobile Polska aż 98% osób zatrudnionych w różnej wielkości przedsiębiorstwach, używa smartfonów zarówno do spraw prywatnych jak i służbowych. Zatrważającym jest fakt, że aż 1/5 badanych firm, nie wprowadziła żadnych zabezpieczeń telefonów swoich pracowników. Słaba ochrona, i niska świadomość o konieczności jej stosowania, tworzy ogromne pole do popisu dla hakerów. Aż 35% badanych osobiście doświadczyło ataku hakerskiego. Na tej niechlubnej liście prym wiedzie phishing (18% badanych) i wyłudzanie pieniędzy za pomocą rzekomych okazji sprzedażowych (16% badanych). Co ciekawe, aż 13% respondentów osobiście doświadczyło wycieku danych z firm i instytucji.

Z każdym rokiem, nasze obawy dotyczące wycieku danych rosną. Nie idzie to jednak w parze ze wzrostem poziomu świadomości odnośnie cyberbezpieczeństwa. Według przytoczonego wcześniej raportu, aż 53% respondentów odczuwa lęk przed atakiem hakerskim! Badacze przeprowadzili quiz dotyczący poziomu praktycznej wiedzy odnośnie bezpieczeństwa w sieci – 80% uczestników nie potrafiło rozpoznać fałszywego adresu strony internetowej, 74% nie zna znaczenia pojęcia SCAM, a 47% nie wie, co oznacza symbol kłódki przy adresie URL. Pokazuje to jak ważna jest nasza świadomość, i umiejętność zastosowania jej w praktyce. Nawet najlepsze zabezpieczenia systemowe, nie zastąpią bowiem naszej czujności!

Jak skutecznie zabezpieczyć smartfona?

Nawet najlepsze zabezpieczenia nie zastąpią naszej czujności!

Pamiętaj że twoja uważność, i umiejętność reagowania na zagrożenia jest na wagę złota! Sprawdzaj adresy witryn, na których wpisujesz swoje dane, w tym dane logowania!

Zainstaluj dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe

Wielu z nas zapomina o tym, że konieczność instalacji programu antywirusowego dotyczy nie tylko komputerów, ale i smartfonów! Pamiętaj także o regularnym skanowaniu urządzenia pod kątem złośliwego oprogramowania!

Zadbaj o regularne aktualizowanie używanych aplikacji, i systemu

Aktualizacje wpływają nie tylko na wydajność twojego smartfona – twórcy oprogramowania regularnie podwyższają poziom bezpieczeństwa swoich aplikacji w odniesieniu do obecnie stosowanych technik hakerskich. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych aktualizacji.

Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi!

To bardzo ważna zasada, znacząco wpływająca na nasze bezpieczeństwo. Sieci publiczne mają zazwyczaj bardzo niski poziom zabezpieczeń. Dostęp do takiej sieci, jest bardzo prosty nawet dla niezbyt doświadczonego hakera. Może on z łatwością przechwycić nasze dane, które nie są szyfrowane!

Nie odbieraj telefonów z nieznanych zagranicznych numerów, i nie oddzwaniaj na nie w przypadku nieodebrania połączenia!

Telefony wykonywane zazwyczaj z krajów afrykańskich i arabskich mogą narazić Cię na bardzo wysokie koszty! Pamiętaj żeby nie odbierać połączeń z takich numerów, i pod żadnym pozorem na nie nie oddzwaniać!

Nie otwieraj podejrzanych załączników w wiadomościach e-mail.

Nie otwieraj linków otrzymanych przez sms!

Phishing jest bardzo powszechnym zjawiskiem, ostatnio niezwykle popularne stały ataki prowadzone pod przykrywką instytucji o wysokim poziomie zaufania – np. dostawcy energii. Jeżeli otrzymasz wiadomość o niedopłacie do rachunku za prąd którą możesz uregulować za pomocą kliknięcia w link – nie rób tego! Zaloguj się do swojego panelu klienta przez oficjalną stronę twojego dystrybutora energii.

Stosuj klucze zabezpieczające

Czy wiesz że wiele modeli kluczy zabezpieczających Yubikey posiada moduł NFC, który działa z urządzeniami mobilnymi? Istnieją także modele dedykowane smartfonom! Taki klucz zapewnia Ci 100% zabezpieczenie przed phishingiem, dzięki czemu nie zostawiasz pola do działania hakerom!

Podsumowanie

Pamiętaj że nic nie zastąpi twojej czujności – to właśnie ona jest najcenniejszą bronią przeciwko cyberprzestępcom! Zabezpieczając swojego smartfona, odbierasz hakerom możliwość uderzenia w najsłabsze ogniwo jakim jest urządzenie mobilne. Zabezpieczanie telefonów i tabletów jest tak samo ważne jak zabezpieczenie komputera!