Artykuł ten zaczniemy dość nietypowo – pytaniem. Czy w swoim domu wykorzystujesz „inteligentne” urządzenia AGD? Lodówkę, pralkę, robot kuchenny podłączony do Internetu? Cenisz sobie wygodę którą dają sterowane przez smartfona żarówki? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na jedno z powyższych pytań, możemy Cię zaskoczyć – nawet tego typu urządzenia mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem! W poniższym artykule wyjaśnimy czym jest złośliwe oprogramowanie, (nazywane także malware), oraz jak rozpoznać że wszechobecna w sezonie jesiennym grypa nie jest jedynym wirusem który dotknął nasz dom!
Złośliwe oprogramowanie (malware)
Malware to angielskojęzyczne określenie oznaczające dokładnie tyle co „złośliwe/szkodliwe oprogramowanie”. Odnosi się ono nie tylko do jednego typu zagrożenia, lecz do całej ich grupy. Programy te zostały stworzone tylko i wyłącznie na użytek cyberprzestępców, i służą do zarabiana lub wyłudzania pieniędzy. Łączy je ten sam cel – atakują system działający w naszych urządzeniach. Mogą mieć różny schemat działania – niektóre z nich uszkadzają nasze urządzenia, inne z nich wyświetlają niechciane reklamy, a jeszcze inne mają za zadanie usunąć ważne dla nas dane znajdujące się na komputerze, tablecie czy smartfonie. Charakterystycznym dla tego typu ataku, jest fakt że użytkownik przez bardzo długi czas pozostaje nieświadomy faktu, że jego sprzęt jest zainfekowany, ponieważ wszystkie procesy dzieją się w tle naszej codziennej pracy.
Rodzaje złośliwego oprogramowania, czyli wirusy i robaki w natarciu
Istnieją cztery podstawowe typy oprogramowania typu malware, i są to:
- Adware – Zazwyczaj nieszkodliwy, ale zdecydowanie najbardziej utrudniający codzienną pracę z komputerem rodzaj złośliwego oprogramowania. Wyświetla on w używanej przez nas przeglądarce, i na pulpicie komputera wyskakujące okienka zawierające reklamy. Po ich kliknięciu zostajemy przeniesieni do widocznej na banerze witryny. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy do wykrycia rodzaj oprogramowania uprzykrzającego nam życie, ponieważ chyba nikt z nas nie przeoczy wyskakujących na ekranie okienek 😊
- Spyware – To rodzaj oprogramowania, które śledzi twoją aktywność. Może ono rejestrować informacje o odwiedzanych przez Ciebie stronach internetowych, używanych programach czy nawet przechwytywać informacje o przyciskanych klawiszach klawiatury. Niektóre z nich wykonują także zrzuty ekranu.
- Ransomware – jest to jedno z najpoważniejszych zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Ma on na celu zablokować dostęp do naszego urządzenia. W zamian za odblokowanie możliwości korzystania z komputera czy smartfona, przestępcy zazwyczaj żądają wysokiego okupu. W przypadku nie wpłacenia żądanej kwoty, ofiara ataku traci wszystkie znajdujące się na twardym dysku dane.
- Robaki – robaki są wyjątkowo „przebiegłym” rodzajem złośliwego oprogramowania. Nie dość że mają zdolność do samoistnej replikacji, to jeszcze mogą infekować inne komputery, bez wiedzy użytkownika! Instalują one tak zwany „backdoor” dzięki któremu przejmują kontrole nad swoim nosicielem. Dzięki temu robaki są w stanie przeprowadzać ataki Ddos, rozsyłać spam za pomocą naszych komunikatorów, rozsyłać szkodliwe oprogramowanie, a także uszkadzać pliki na naszych urządzeniach.
Pamiętaj, że każda luka bezpieczeństwa w twoim systemie operacyjnym może zostać wykorzystana przez hakerów! Malware często udaje potrzebne i użyteczne programy, aby uśpić naszą czujność – jest to tak zwany trojan. Podszywają się one pod potrzebny nam program, i dodatkowo instalują zazwyczaj oprogramowanie szpiegujące. Są one szczególnie niebezpieczne w przypadku gdy wysyłane są one w pakiecie z rootkitem. To kod działający bez naszej wiedzy, służący między innymi do ukrycia obecności szkodliwych programów.
Jak wykryć i usunąć szkodliwe oprogramowanie?
Istnieje bardzo wiele symptomów zainfekowania naszego urządzenia. Naszą szczególną uwagę powinna wzbudzić znacznie wolniejsza praca komputera czy smartfona, a także częste „zawieszanie” się. Objawami wskazującymi na infekcje, mogą być także wyskakujące okienka, przekierowania na podejrzane strony oraz bardzo duża ilość spamu. W takim przypadku należy bezzwłocznie wykonać skan systemu pod kątem złośliwego oprogramowania. Można wykonać go za pomocą wielu programów antywirusowych, a także za pomocą dedykowanego narzędzia typu antimalware. Po za możliwością wykrywania, bardzo często oferują one opcje usuwania wykrytego zagrożenia.
W jaki sposób mogę chronić swoje urządzenia?
Podstawą skutecznej ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem jest dobrej jakości system antywirusowy. Warto także zainwestować w program typu antimalware. Jednakże tak samo jak w przypadku wszystkich poruszanych przez nas na blogu zagrożeń, najważniejszym zabezpieczeniem jest nasza czujność i zdrowy rozsądek.
Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane aplikacje
- Nie otwieraj i nie pobieraj podejrzanych załączników
- Nie klikaj w linki z niepewnych źródeł
- Nie klikaj w podejrzane bannery reklamowe
- Nie pobieraj plików, których pochodzenia nie jesteś pewien
- Nie otwieraj witryn o niskiej reputacji
- Podczas korzystania ze smartfona, pobieraj aplikacje tylko z autoryzowanych sklepów np. Google Play Store i App Store (w przypadku smartfonów firmy Apple)
Mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że wszystkie z powyższych zagrożeń są bardzo poważne, a w przypadku dopuszczenia do ich rozprzestrzenienia, mogą grozić nam konsekwencje w postaci utraty danych. Dobra jest taka, że wystarczy regularna profilaktyka, i stosowanie się do kilku prostych zasad aby się przed nimi uchronić.
Jeżeli nie wiesz jak skutecznie zabezpieczyć zasoby twojej firmy? Skontaktuj się z nami!