Według przewidywań ministerstwa zdrowia, kolejna fala zakażeń koronawirusem przybędzie do nas już na przełomie listopada i grudnia. Próżno jednak szukać szczegółowych prognoz odnoszących się do dziennej liczby zachorowań nadchodzących miesiącach. Mimo iż zdania na temat pracy zdalnej są podzielone – nie brakuje zarówno jej zwolenników jak i przeciwników, pewnym jest że warto przygotować się na możliwość jej powrotu. W tym artykule, przedstawimy Ci kilka wskazówek, odnośnie tego co zrobić aby taka praca byłą nie tylko wygodna, lecz przede wszystkim bezpieczna.

Praca zdalna – jakie niesie zagrożenia?

Nie da się ukryć, że model pracy zdalnej dla wielu z nas jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musimy tracić czasu na dojazd do biura, nie martwimy się panującą na zewnątrz aurą, a także nie musimy szykować się do niej tak długo jak w przypadku stacjonarnej obecności w miejscu pracy 😊 Jednakże home office ma nie tylko plusy. Minusami są czyhające na nas zagrożenia, których jest zdecydowanie więcej niż w przypadku pracy stacjonarnej. Możemy do nich zaliczyć:

  • Brak lub słabe zabezpieczenia domowej lub publicznej sieci wifi
  • Dostęp osób postronnych do urządzeń używanych do celów służbowych
  • Większe prawdopodobieństwo zagubienia/zniszczenia urządzeń używanych do celów służbowych
  • Luki w zabezpieczeniach systemu, spowodowane brakiem programów antywirusowych lub pomijaniem niezbędnych aktualizacji oprogramowania
  • W przypadku pracy w miejscach publicznych (np. kawiarniach, pociągach itp.) pojawia się problem osób wokół, mogących podglądać efekty naszej pracy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku pracy na danych poufnych.

Wszystkim tym niebezpieczeństwom możemy skutecznie przeciwdziałać! W jaki sposób?

Niezakłócona niczym praca zdalna w domu

Praca zdalna rządzi się swoimi prawami. To nie tylko kwestia problemu ze skupieniem wśród obecnej w domu rodziny. Zapewne w twoim otoczeniu znajdują się ciekawscy domownicy – zarówno starsi jak i młodsi, którzy bardzo chcieli by wiedzieć, czym się aktualnie zajmujesz 😊 A może zdarzyła Ci się sytuacja w której jeden z członków rodziny chciał użyć twojego służbowego urządzenia do surfowania po sieci, oglądania filmów lub grania? Doskonale to rozumiemy, i wiemy że czasem trudno jest wytłumaczyć że nasze urządzenie służy jedynie do pracy, i przez fakt znajdowania się na nim ważnych danych, nie jest przeznaczone do rozrywki. Jak w takim razie zabezpieczyć nasze urządzenie przed zagrożeniami mogącymi dopaść nas w domu?

Silne hasło to podstawa!

Pamiętaj że nie ma znaczenia to czy pracujesz w biurze, domu czy w kawiarni – zawsze jesteś odpowiedzialny za dane powierzone Ci przez twoją firmę! Zacznijmy od podstaw – silne i unikatowe hasło. To aspekt bardzo często pomijany przez użytkowników. Pamiętaj że silne hasło powinno zawierać zarówno duże jak i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie powinno być także zbyt krótkie. Za dobrą praktykę uznawana jest zmiana hasła raz w miesiącu! Nawet jeżeli twoja firma nie wymaga takiego postępowania, warto wyrobić sobie nawyk regularnej zmiany hasła.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe twoim sprzymierzeńcem!

Gdy logujemy się do mediów społecznościowych lub maila, zupełnie naturalnym stało się wpisanie dodatkowego kodu, który potwierdzi naszą próbę otrzymania dostępu. Znacząco zwiększa to poziom bezpieczeństwa w sieci. Skoro tak bardzo dbamy o bezpieczeństwo naszych mediów społecznościowych, powinniśmy podchodzi z przynajmniej taką samą dbałością do naszych urządzeń służbowych! Warto sięgnąć po uwierzytelnianie dwuskładnikowe podczas logowania do systemu operacyjnego zainstalowanego na naszym służbowym urządzeniu. Do wyboru mamy wiele możliwości – autentykacja za pomocą wiadomości sms, specjalne aplikacje służące do uwierzytelniania które bez problemu zainstalujesz na swoim smartfonie, oraz najskuteczniejsza metoda – klucze zabezpieczające. Są to niewielkie urządzenia USB, wyglądem przypominające stylowy breloczek. W momencie logowania do systemu operacyjnego, musimy wpiąć urządzenie do portu USB (w niektórych modelach kluczy wystarczy zbliżyć go do komputera lub smartfona) aby uzyskać dostęp. Jedynie osoba znająca hasło oraz posiadająca klucz fizyczny, będzie w stanie dostać się do systemu operacyjnego. Dodatkowo takim kluczem zabezpieczyć możesz media społecznościowe, maila, a nawet serwis transakcyjny PayPal!

Zobacz naszą ofertę kluczy zabezpieczających Yubikey!

Regularne aktualizacje oprogramowania

Czy kojarzysz to małe okienko przypominające o niezbędnych aktualizacjach? Chyba w każdym z nas, wywołało ono irytację przerywając bardzo ważne zadanie w trakcie którego się znaleźliśmy! Chociaż wydaje się nam ono natrętne i niepotrzebne, aktualizacje systemu są niezwykle ważne, z perspektywy bezpieczeństwa naszych urządzeń. Podczas pracy stacjonarnej, zazwyczaj nie musimy się o to martwić, ponieważ dbanie o aktualizacje naszego systemu spoczywa na barkach działu IT. Przy pracy zdalnej, musimy jednak zadbać o to samodzielnie. Aktualna wersja systemu operacyjnego, oraz innych używanych przez nas programów (np. przeglądarki internetowej), chroni nas przed pojawiającymi się nieustannie nowymi zagrożeniami! Pamiętajmy bowiem, że wyobraźnia hakerów nie zna granic 😊

Bezpieczna praca zdalna po za domem

Czy chociaż raz, zdarzyło Ci się wykonywać obowiązki służbowe w miejscach publicznych? Większość z nas odpowie „tak”. Chyba każdemu zdarzyło się w ten sposób spożytkować czas spędzony w podróży. Coraz bardziej popularne staje się także praca zdalna z miejsc takich jak kawiarnie, a nawet przestrzenie wydzielone specjalnie dla pracowników zdalnych, którzy potrzebują czasem oderwać się od domowej rzeczywistości.

Niechciany wzrok obcych

W tym przypadku bardzo ważne jest zabezpieczenie naszego stanowiska pracy. Przede wszystkim, musisz być czujny. Zwracaj uwagę na to, czy ktoś w okolicy nie obserwuje twojej pracy, zaglądając w ekran komputera. Jest to szczególnie ważne w przypadku przetwarzania danych poufnych. Jeżeli masz z nimi styczność, warto rozważyć kupno filtra polaryzacyjnego na monitor. Skutecznie zabezpieczy on twój pulpit przed wzrokiem niechcianych obserwatorów. Na rynku dostępnych jest wiele trwałych, i łatwych w montażu modeli, dostosowanych do przekątnej ekranu.

Niebezpieczne sieci publiczne

Korzystając z sieci wifi udostępnianej w przestrzeni publicznej, nigdy nie masz pewności, czy połączenie z którego korzystasz nie jest podsłuchiwane. Jednakże czasem korzystanie z niej jest koniecznością – nie we wszystkich miejscach zasięg GSM jest na tyle zadowalający, aby móc swobodnie korzystać z niego podczas pracy. W takiej sytuacji bardzo ważne jest zabezpieczenie naszego połączenia za pomocą VPN. Nie tylko szyfruje on twoją transmisję danych, uniemożliwiając tym samym jej podsłuchiwanie, lecz także zapewnia Ci prywatność w używanej sieci. Jeżeli chcesz zapewnić swoim pracownikom wysoki poziom bezpieczeństwa, polecamy program AppGate SDP, który udostępnia funkcję szyfrowania transmisji VPN.

Uważaj na nośniki zewnętrzne

Niejednemu z nas, zdarzyło się kiedyś podłączyć pendrive’a z niepewnego źródła. W końcu nawet pożyczając urządzenie od dobrze znanej nam osoby, nie mamy pewności czy nie został ono zainfekowane. Na urządzeniach służbowych bardzo ważne jest zachowanie ostrożności! W miarę możliwości staraj się zrezygnować z użytkowania zewnętrznych nośników, których reputacja wydaje Ci się być wątpliwa. Są jednak sytuacje, kiedy podłączenie nieznanego Ci urządzenia jest konieczne. Co wtedy zrobić? Wiele programów antywirusowych posiada funkcję skanowania nośników zewnętrznych pod kątem złośliwego oprogramowania. Podczas wyboru ochrony antywirusowej dla urządzeń służbowych w twojej firmie, postaraj się wybrać rozwiązanie posiadające tą funkcję. Jeżeli nie jesteś pewien czy program zainstalowany na twoim komputerze udostępnia opcje skanowania, zapytaj o to pracowników helpdesku lub działu IT.

 

Jak mogę zabezpieczyć pracowników mojej firmy?

Jeżeli chcesz aby twoi pracownicy, mogli pracować bezpiecznie bez względu na czas i miejsce w którym się znajdują, polecamy oprogramowanie AppGate SDP. Jest to rozwiązanie służące do silnego zabezpieczenia pracy zdalnej, poprzez między innymi weryfikację urządzeń, uwierzytelnianie, szyfrowanie połączeń VPN oraz zastosowanie osobistego Firewall’u.

Dowiedz się więcej o programie AppGate SDP!

 

.